Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa oraz Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie „Salutaris”
ZAPRASZAJĄ
do udziału w IV Konferencji Naukowej
z cyklu
BEZPIECZEŃSTWO LOKALNE – PROBLEMY TEORII I PRAKTYKI
Problematyka Konferencji
Bezpieczeństwo i rozwój to współcześnie dwa podstawowe wymiary istnienia jednostek terytorialnych i całych społeczności. Te dwa wymiary wzajemnie się warunkują, gdyż bezpieczeństwo gwarantuje proces rozwoju, z kolei rozwój ułatwia zapewnianie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Sytuacja taka wpływa na swoiste relacje pomiędzy prawno-organizacyjnymi i planistycznymi aspektami odnoszącymi się do obydwu pojęć. Tak więc bezpieczeństwo układu terytorialnego to swoista dziedzina jego aktywności, której treścią jest zapewnianie możliwości przetrwania i swobody realizacji własnych interesów w otaczającym środowisku, w szczególności poprzez wykorzystywanie szans, stawianie czoła wyzwaniom, redukowanie ryzyka oraz przeciwdziałanie wszelkiego rodzaju zagrożeniom dla układu terytorialnego i jego interesów. Bezpieczeństwo przejawia się we wszystkich dziedzinach aktywności układu terytorialnego, a jego struktura odpowiada strukturze funkcjonowania jednostki terytorialnej. Współcześnie poprawa bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego a władze lokalne i regionalne podejmują różnorodne działania w tym zakresie. Istotne są zdania, których celem jest ograniczanie pośrednich przyczyn stanowiących podłoże powstawania konfliktów, zagrożeń lub sytuacji kryzysowych. Należy tez pamiętać, że z punktu widzenia potrzeb społecznych, bezpieczeństwo publiczne jest elementem zarządzania publicznego, które stanowi podstawowy instrument realizacji polityki publicznej obejmującej różne aspekty szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.
Zagadnienia te będą podstawą dla wystąpień oraz dyskusji w trakcie konferencji, podczas której nastąpi wymiana poglądów oraz prezentacja doświadczeń w zakresie praktyki realizacji polityki bezpieczeństwa w układzie terytorialnym.
Jednocześnie możliwe podjęcie próby odpowiedzi na istotne dla teorii i praktyki pytania a mianowicie :
- Czy proces budowy bezpieczeństwa układu terytorialnego podlega tym samym uwarunkowaniom co proces zarządzania rozwojem lokalnym i regionalnym,
- Czy zagadnienie bezpieczeństwa jest istotnym elementem procesu planowania regionalnego i przestrzennego,
- Jaki jest teoretyczny i praktyczny wymiar społecznych uwarunkowań procesu kształtowania bezpieczeństwa jednostki terytorialnej,
- Czy zagadnienie bezpieczeństwa stanowi integralny element polityki publicznej realizowanej na obszarze jednostki terytorialnej.
Mamy nadzieję, że konferencja gromadząca szerokie grono uczestników reprezentujących różne środowiska zajmujące się problematyką bezpieczeństwa lokalnego pozwoli na wypracowanie wniosków istotnych dla teorii i praktyki szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.
Komitet Naukowy Konferencji:
- dr hab. Grzegorz Górski – przewodniczący
- dr hab. Jacek Golinowski
- prof. dr hab. Mirosław Michalski
- dr hab. Adam Sudoł
- dr Adam Olechowski
- dr Andrzej Potoczek – zastępca przewodniczącego
- dr Zbigniew Brenda
- dr Magdalena Bergman
- dr Ireneusz Pyrzyk
- dr Marceli Burdelski
- dr Joanna Górska-Szymczak
- mgr Krzysztof Maćkiewicz
- mgr Jarosław Sochacki
- mgr Paweł Grzybowski
- dr Michał Ciechoracki
Komitet Organizacyjny Konferencji :
- dr Karolina Muzyczka – przewodnicząca
- dr Grzegorz Koziński
- mgr Sandra Borys-Wysocka – zastępca przewodniczącego
- mgr Justyna Gostkowska-Kunert
- mgr Magdalena Poreda
- mgr Patrycja Bączalska.
Informacje organizacyjne Konferencja naukowa
- Konferencja odbędzie się 10 czerwca 2019r. w Auli Kolegium Jagiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej, ul. Jęczmienna 23
- Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji prosimy o wypełnienie karty zgłoszenia i przesłanie jej wraz z tytułem i streszczeniem wystąpienia do dnia 31 maja 2019 na adres: d.matlosz@kj.edu.pl Konferencja Naukowa
- Szczegółowy program konferencji zostanie przesłany uczestnikom do 05 czerwca 2019r.
- Organizatorzy konferencji zapewniają publikację materiałów konferencyjnych w formie rozdziału w recenzowanej monografii. Tekst rozdziału do 21 stron wraz ze słowami kluczowymi oraz streszczeniem w języku polskim i angielskim oraz afiliacją Autora należy złożyć do dnia 31 lipca 2019 r. na adres: (plik w formacie MSWord, czcionka Times New Roman 12 pkt., odstęp 1,5; przypisy na dole strony, bibliografia na końcu tekstu).
Konferencja Naukowa
Karta zgłoszeniowa
Szczegółowe pytania dotyczące konferencji prosimy kierować do dr Andrzeja Potoczka (tel. 602 112 473) lub mgr Sandry Borys-Wysockiej (tel. 56 6218241)

